PROJEKT- "MINI AKADEMIJA ODRŽIVOSTI"

Autor: Meri Rajčić, 21. 6. 2023.

Europska unija potiče obrazovni sektor na veći angažman u zelenoj tranziciji i jačanju kompetencija svih učenika u području održivosti. U skladu sa navedenim smjernicama, UniCompoST je kreirao te provodi projekt na području grada Splita pod nazivom "Mini akademija održivosti" koji je financiran iz programa Europske snage solidarnosti Europske unije  Riječ je o sistematičnom, "bootcamp" programu učenja gdje je sadržaj povezan u kratke, intenzivne aktivnosti sa snažnim fokusom na ekologiju, kružnu ekonomiju i održivi razvoj. Program se temelji na mješovitom pristupu - osnovnoj teorijskoj podlozi nužnoj za praktičan rad te intenzivnom praktičnom radu (individualni i grupni rad) u pažljivo osmišljenom okruženju.

Cilj je  potaknuti mlade osobe u sustavu obrazovanja (osnovne i srednje škole) na stjecanje i razvoj zelenih znanja i vještina koje imaju praktičnu primjenu u svakodnevnom životu i aktivnostima, a obrazovne ustanove potaknuti na jačanje kapaciteta u obrazovanju za okoliš i održivi razvoj, u skladu s prioritetima Europske unije. Osim toga, mlade potaknuti na dodatno obrazovanje i usmjeravanje u STEM području. .Kao ishod provedbe ovog projekta, uz razvoj zelenih vještina i kompetencija učenika, kreirat će se program neformalnog obrazovanja prilagođen za širok spektar ciljanih korisnika uz popratne baze edukativnih resursa.

Nakon Javnog poziva odabrane su i u projekt uključene tri osnovne i tri srednje škole grada Splita sa ukupno 66 učenika koji prolaze navedeni program, a projekt  se provodio na području grada Splita od 1. siječnja do 31. srpnja 2023. godine.

Naša škola imala je čast sudjelovati u ovom  dobro osmišljenom međunarodnom projektu. Određeni učenici  šestih razreda pod mentorstvom profesorice Nine Stričević zajedno sa članovima UniCompoST tima aktivno su sudjelovali i uživali u edukativnim predavanjima i radionicama  kroz  4 modula:

• Otpad i okoliš
  • analiza utjecaja otpada na okoliš, kreativna oporaba otpada, odabrane tehnike recikliranja otpada
  • Biootpad i biološka obrada otpada
  •  karakterizacija biootpada, obrada biootpada gujavicama, DIY izrada jedinice za obradu biootpada guajvicama
  • Ekološka sredstva za prihranu i zaštitu bilja
  • identifikacija i karakterizacija sirovine, proces priprave ekološkog sredstva na biljnoj bazi, primjena dobivenog sredstva
  • Održivo organsko vrtlarenje
  •  brza kemijska analiza supstrata za uzgoj bilja, preduvjeti za održivo vrtlarenje, DIY izrada posuda za indoor uzgoj bilja, proces sjetve i održavanja bilja

Učenici će po završetku aktivnosti, praćenja napretka i vrednovanja učinka dobiti Europass digitalnu vjerodajnicu za priznavanje vještina stečenih kroz neformalno obrazovanje.