Mladi geografi na Marjanu

Autor: Meri Rajčić, 17. 11. 2021.

Tijekom rujna i listopada Mladi geografi realizirali su izvanučioničnu nastavu na prostoru Park šume Marjan u sklopu planiranih aktivnosti.

Posjetili su Državni hidrometeorološki zavod, Opservatorij Split-Marjan. Učenici su se upoznali s mjernim uređajima kao što su uređaj za mjerenje vjetra, vlažnosti, padalina i tlaka zraka kroz posjet i stručno predavanje djelatnika Zavoda. Unatoč najsuvremenijim uređajima u sklopu meteorološke postaje uvjerili su se  kako je kvalificirano osoblje neizostavan dio  meteorološke postaje. Na kraju predavanja dežurni meteorolog strpljivo je odgovarao na pitanja učenika.

U pratnji profesora Zorana Ljubića naučili su kako za snalaženje u prostoru nije dovoljno samo znanje, već su nam potrebna i pomagala. Vježbali su kako se orijentirati  pomoću Sunca i ostalih znakova u prirodi, kako koristiti kompas, koji su sve simboli na zemljovidu i kako se njime služiti.

Imali su priliku uživo vidjeti, osjetiti i uživati u blagu vegetacijskog svijeta Marjana te se upoznati s kulturno-povijesnom baštinom najužeg zavičaja.

Učenici su se poigrali na novom igralištu zadovoljni i prepuni dojmova. Možda ih ovaj način nastave još više potakne na češći boravak i uživanje na Marjanu.