Finale natječaja "Školski klimatski izazov"

Autor: Fadila Zoranić, 2. 6. 2021.

Organizator: Designathon Works Croatia - Pokretači promjena

“ŠKOLSKI KLIMATSKI IZAZOV” je natjecanje - maraton u dizajniranju rješenja koja doprinose postizanju održivog razvoja i smanjenju utjecaja klimatskih promjena, pri čemu se koristi svjetski poznata Designathon Works obrazovna metoda.
Namijenjen je osnovnoškolcima u dobi od 8 do 14 godina, koje zanimaju ekologija, timski rad, nove tehnologije, programiranje, koji žele razvijati svoje vještine kreativnog i kritičkog razmišljanja – koji žele biti spremni za budućnost i mijenjati svijet! Tema ovog Školskog klimatskog izazova je "Gradovi i klimatske promjene".

U konkurenciji od 70 prijavljenih radova, u  finale su pozvana čak tri tima iz naše škole:
1. Nora Ninković i Sofia Grgić Martin, učenice 3.c razreda; mentor: Dijana Dvornik, Naziv projektne ideje: Čistko

2. Roko Prkić, Maroje Farac i Fabjan Reić, učenici 4.b razreda; mentor: Meri Rajčić

Naziv projektne ideje: FMR super Eko kanta

3. Nina Boboš, Marita Modrić i Gaukhar Kaiyrdy, učenice 4.c razreda; mentor: Fadila Zoranić

Naziv projektne ideje: Aplikacija Recikliraj.

Više o natjecanju pogledajte u prilogu (Više)

KAKO FUNKCIONIRA IZAZOV?
Učenici rade samostalno ili u projektnim timovima do tri učenika, uz mentorstvo svojeg učitelja/-ice ili nastavnika/-ice (preporučeno), kreirajući održiva rješenja na temu smanjenja utjecaja klimatskih promjena u lokalnim sredinama.
Sve upute za rad učenika i mentoriranje od strane nastavnika osiguravaju im se po prijavi. Rješenja prijavljuju online slanjem skica i ostalih radnih listova.
Finalisti izrađuju prototipove i prezentiraju svoja rješenja žiriju stručnjaka te mogu osvojiti vrijedne nagrade. Sudjelovanje za učenike je besplatno.

Važni datumi:
30.4. – rok za prijavu timova (pogledajte niže pod: Kako se prijaviti?), nakon čega se timovima šalju radni materijali
8.5. - webinar za mentore (za timove koji imaju mentora): upoznavanje sa Školskim izazovom, upoznavanje s tehnologijom, prilika za dodatna pitanja
15.5. - webinar za učenike: upoznavanje s temom izazova „Gradovi i klimatske promjene” i nekim konkretnim rješenjima za inspiraciju
25.5. – rok za dostavljanje ideja (ispunjeni radni listovi uključujući i skice) e-mailom
31.5. - odabir ideja finalista
12.6. – finale (10 odabranih timova izrađuje prototipove i predstavlja stručnom žiriju) i panel rasprava. Ovisno o epidemiološkoj situaciji događaj će se održati uživo u Zagrebu ili online. Finalisti koji ne mogu osobno prisustvovati moći će poslati snimke finalnih radova.
13.6. - online kampanja upoznavanja javnosti s učeničkim radovima

ŠTO JE DESIGNATHON WORKS OBRAZOVNA METODA?
Designathon Works je jedinstvena obrazovna metoda za djecu u dobi 7-14 godina, koja se zasniva na popularnim pristupima učenju: design thinking metodologiji i maker pokretu.
Provodi se kroz Designathon radionice na kojima djeca rade u malim timovima kako bi uz pomoć tehnologije dizajnirala kreativna rješenja za stvarne probleme, povezane s UN Globalnim ciljevima održivog razvoja.
Razvijena je u Nizozemskoj odakle postiže globalnu prisutnost kroz mrežu partnera.
Designathon Works dio je Ashoka lobalne mreže inovatora, dio Lego Re-Imagine Learning pokreta, jedan je od partnera WWF-a, vodeće globalne neprofitne organizacije za očuvanje prirode, a od strane organizacije HundrED proglašen je jednom od najboljih inicijativa u području održivosti, globalnog građanstva i inovacija u edukaciji koja njeguje kreativnost.