ŠKOLSKI DEBATNI KLUB SPINUT

Autor: Diana Nikolić, 28. 9. 2017.

Pozivaju se učenici i učenice 6., 7. i 8. razreda da se pridruže debatnom klubu naše škole.

U debatnom klubu kroz radionice iskustvenog učenja možete upoznati različite sadržaje, razvijati vještine  govorenja, slušanja, razmišljanja. Kroz rad i raspravu, međusobnu suradnju i natjecanje učiti iznositi svoje stavove i ideje.

Radionice će se održavati jednom tjedno u trajanju dva školska sata. Termin se dogovara sa učenicima/učenicama koji iskažu interes za sudjelovanje u radu debatnog kluba.

Svi zainteresirani učenici/učenice se pozivaju na prvi sastanak u utorak, 3.10.2017., u 13.10 h (nakon šestog sata). Prvi sastanak će trajati 10-tak minuta, kako bi dogovorili najprikladniji termin sastanaka i upoznali se s radom debatnog kluba.

Voditeljica Debatnog kluba Spinut:

Diana Nikolić, psihologinja

Debata omogućava učenicima/učenicama da neki problem doista razumiju, proučavajući ga i sagledavajući s više strana. Jednako tako, debata uči kritičkom mišljenju, analitičnosti, argumentiranju, suradnji i timskom radu, te tolerantnosti spram tuđeg mišljenja.
Time stječu samopouzdanje i vještine za promišljeno, argumentirano i uvjerljivo zagovaranje svojih zamisli te se razvijaju u poduzetne i zainteresirane mlade ljude.

Debata je priznata kao program od Ministarstva znanosti , obrazovanja i športa, a natjecanja u debati uvrštena su u Vremenik natjecanja, susreta i smotri.

• Učenici/učenice će kroz nastavu debate naučiti:
  • Analizirati neki socijalni fenomen/problem i koncipirati moguća rješenja;
  • Oblikovati argumente vezane uz neki socijalni fenomen/problem ili njegovo rješenje;
  • Kritički analizirati argumente;
  • Javno govoriti i raspravljati na artikuliran, tolerantan i argumentiran način;
  • Koristiti različite vrste literature i ostalih izvora informacija;
  • Osnovne kategorije neophodne za razumijevanje socijalne zbilje;
  • Osnovne političke procese, institucije, subjekte i vrijednosti.

• Teme radionica:

DEBATNA TEHNIKA

• Pravila KP debate i uloge govornika
  • Analiza teme
  • Istraživanje
  • Argumentacija
  • Oblikovanje argumentacijske linije
  • Pobijanje i kontraargumentacija
  • Struktura, kompozicija i stil govora
  • KPP debata

TEMATSKE DEBATE

• Demokracija
  • Sloboda
  • Jednakost
  • Pravednost
  • Ljudska prava

Ostale teme obrađuju se po potrebi za natjecanje i obrađivanje teza koje se pojavljuju.