UPISI 2018./2019.

Autor: Diana Nikolić, 5. 2. 2018.

Prijava djece za upis u prvi razred osnovne škole za školsku godinu 2018./2019. provodit će se u vremenu od 8. do 18. veljače 2018. godine., elektronskim putem na obrascu prijave upisa.

Detaljnije informacije nalaze se na mrežnoj stranici Ureda državne uprave

Predupisi 2018./2019.

Upis djece u prvi razred osnovne škole na području Splitsko-dalmatinske županije za školsku godinu 2018./2019.

provest će se prema Planu upisa Ureda državne uprave u SDŽ, Služba za društvene djelatnosti, Odjel za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu, sukladno odredbama članka 16. i 17. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi (NN broj 87/08, 86/09, 92/10, 105/10, 90/11, 5/12, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14 i 7/17) te članka 5. Pravilnika o postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, učenika te sastavu stručnih povjerenstava (NN broj 67/14) u suradnji sa osnivačima osnovnih škola (Grad SplitGrad Makarska,Splitsko-dalmatinska županija) i osnovnim školama u SDŽ (Popis osnovnih škola u SDŽ s upisnim područjima).

Prijava školskih obveznika vršit će se elektronskim putem na obrascu PRIJAVA za predupis (link na kraju ovog obrasca)

u vremenu od 8. do 18. veljače 2018.

Prijavu je potrebno izvršiti prema upisnom području škole objavljenim na web stranici Ureda državne uprave SDŽ i web stranicama osnovnih škola u SDŽ.

Školski obveznici su:

• djeca rođena od 1. travnja 2011. do 31. ožujka 2012.,
  • djeca rođena od 1. travnja 2012. do 31. prosinca 2012. za koju roditelji, odnosno staratelji žele ostvariti pravo na prijevremeni upisu prvi razred osnovne škole,
  • djeca kojima je za šk.god. 2017./2018. rješenjem Ureda, odgođen upis u prvi razred osnovne škole,
  • djeca koja trebaju privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred osnovne škole.

Učenik se prijavljuje za upis u školu prema prebivalištu odnosno upisnom području škole (matična škola), gdje se obavlja provjera spremnosti djeteta za upis (testiranje i liječnički pregled) sukladno dogovoru sa roditeljem.

Ako se dijete želi iz opravdanog razloga upisati u školu kojoj ne pripada prema upisnom području (produženi boravak ili neki drugi razlog) u postupku prijave, prijavljuje obje škole s naznakom željene škole i razloga. Provjeru spremnosti obavlja u matičnoj školi, nakon čega se javlja željenoj školi radi dogovora.

Nakon obavljene prijave djeteta Uredu, roditelj odnosno staratelj obavezno se treba javiti školi u vremenu od 1. do 8. ožujka 2018. god. radi dogovora o terminu testiranja djeteta. Potrebna dokumentacija: OIB, kopija domovnice i rodnog lista (vrijede bez obzira na datum izdavanja), a u slučaju da roditelj iste nema, škola će ih pribaviti elektronskim putem.

• Za prijevremeni upis roditelj odnosno staratelj osim prijave online podnosi i zahtjev Uredu državne uprave na priloženom Obrascu 6. Mišljenje stručnog tima predškolske ustanove dostavlja osnovnoj školi prilikom dogovora o testiranju.

• Za privremeno oslobađanje od upisa u prvi razred (djeca sa težim oštećenjem zdravlja), roditelj odnosno staratelj podnosi zahtjev Uredu državne uprave na priloženom Obrascu 6. Uz zahtjev prilaže i medicinsku dokumentaciju.

Obrazac 6

Za područje Grada Splita, zahtjev se upućuje na adresu:

Ured državne uprave
Služba za društvene djelatnosti
Odjel za prosvjetu, kulturu, informiranje, sport i tehničku kulturu
Vukovarska 1
21000 Split

i/ili e-mailom:

prosvjeta-kultura@udu-sdz.hr

Za područje Ispostava Ureda (Omiš, Hvar, Supetar, Vis, Makarska, Solin, Kaštela, Trogir, Imotski, Sinj, Vrgorac) zahtjev se upućuje na adresu odgovarajuće Ispostave.

• Za odgodu upisa za šk.god 2018./2019. ne podnosi se zahtjev već je potrebno u prijavi online označiti: „najava za odgodu upisa“.

Stručna povjerenstva škola predlažu raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece i dostavljaju ovom Uredu do 21. ožujka 2018. Isti će se objaviti putem medija, na internetskim stranicama Ureda i škola te na oglasnim pločama škola i zdravstvenih ustanova.

Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području u razdoblju od 31. ožujka do 15. lipnja 2018.

Ako se dijete upisuje u osnovnu školu kojoj ne pripada prema upisnom području, osnovna škola koju će dijete pohađati pisanim putem će zatražiti od osnovne škole kojoj dijete pripada prema upisnom području mišljenje o psihofizičkoj spremnosti djeteta za upis u prvi razred osnovne škole.

U obrascu možete odabrati željeni prvi strani jezik. Rano učenje prvog stranog jezika moguće je prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi već od prvog razreda osnovne škole. Odabrani strani jezik za koji se roditelj izjasni time postaje prvi obvezni jezik, a izbor drugog i trećeg stranog jezika odvija se u četvrtom razredu osnovne škole.

Prijava za predupis

KLASA: 602-02/18-01/28